Mój profil
Zaktywowani
Drużyny
Dyscypliny
SportStrefy
Singiel vs Singielka
Trenerzy
Talenty/Sponsoring
Zimowe
Łyżwy
Opis dyscypliny

Łyżwiarstwo to grupa dyscyplin sportowych i rekreacyjnych, w których zawodnik porusza się po lodzie na specjalnych stalowych płozach, przymocowanych do butów, zwanych łyżwami. Zarówno łyżwy, jak i same buty, różnią się między sobą, w zależności od dyscypliny, do jakiej są wykorzystywane, tj.:

  • łyżwiarstwo szybkie,

  • łyżwiarstwo figurowe i łyżwiarstwo synchroniczne,

  • łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze.


Łyżwiarstwo szybkie to dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Łyżwiarze startują w parach i każdy z nich jedzie na zmianę po torze wewnętrznym i zewnętrznym. Nie ma większego znaczenia, czy zawodnik wygra, czy przegra ze swoim rywalem z pary, ważny jest natomiast czas, jaki osiągnął (przy ustalaniu klasyfikacji bierze się pod uwagę czasy wszystkich zawodników). Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.


Łyżwiarstwo figurowe – zimowa dyscyplina sportu, polegająca na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów: skoków, piruetów, kroków, spiral oraz podnoszeń. Często łączy się je w sekwencje i kombinacje. Jest to sport podobny do gimnastyki artystycznej, więc wymaga również zdolności tanecznych, poczucia rytmu, dobrej giętkości ciała oraz koordynacji ruchów. Dlatego łyżwiarze trenują też balet i gimnastykę. Zawody rozgrywane są indywidualnie, w parach bądź w zespołach (tzw. formacjach). Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Jest ono jednym z najpopularniejszych sportów zimowych.

Obecnie na zawodach rozgrywane są następujące konkurencje:

  • jazda indywidualna kobiet i mężczyzn

  • pary sportowe

  • pary taneczne

  • łyżwiarstwo synchroniczne

Short track, łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim - jedna z najmłodszych wyczynowych dyscyplin sportów zimowych. Narodziła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Wyścigi odbywają się na bardzo krótkim torze, którego pętla standardowo wynosi 111,12 m, a sam tor jest wyznaczany na tafli lodowiska. Zawodników jest od czterech do sześciu i wszyscy startują z jednej linii. Dystanse 500, 800, 1000, 1500, 3000, 5000 m. Biegi indywidualne, a także sztafety, w których zawodnik wypycha swojego zmiennika, aby nabrał prędkości. Zmian takich dokonuje się średnio co 1 - 2 okrążenia. Liczy się kolejność na mecie, do następnego biegu kwalifikuje się dwóch pierwszych z każdego biegu. Zawodnicy w wyniku prędkości rozwijanych do 50 km/h podpierają się ręką na łuku (wykładanie).

źródło - Wikipedia Wikipedia:Łyżwiarstwo (autorzy na licencji GNU FDL)

Zaktywowani w dyscyplinie
Drużyny w dyscyplinie
Video Łyżwy
Film dodał(a): Admin
Dodaj do ulubionychKomentuj 0
Foto Łyżwy
Brak dodanych zdjęć w tej dyscyplinie.
Dziś 25.05.2017 o 19.00szukamy jednej osoby do gry w piłkę nożna na hali el toro sosnowiec kosynierów
szukam osoby do wspólnego grania w tenis stołowy w okolicach Rudy Śląskiej. W weekendy o każdej porze.  Poziom średnio zaawansowany.
Cześć,   posuzkuję osoby chętnej do gry w badmintona. Ostatni raz grałem 3-4 lata temu, więc już umiejętności i kondycja nie te, co kiedyś. Jeżeli jesteś (...)
SportProdukt
Ostatnio zalogowani
img
Warszawa
img
Bełchatów
img
bełchatów
img
Warszawa
img
Gliwice
img
Katowice
Nowi Zaktywowani
img
bełchatów
img
Gliwice
img
Kraków
img
Wieliczka
img
częstochowa
img
Warszawa
O portalu  •  Pomoc  •  Regulamin  •  Polityka prywatności  •  Reklama  •  Zorganizuj konkurs  •  Kontakt
2011 Copyright by Zaktywowani.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone