Mój profil
Zaktywowani
Drużyny
Dyscypliny
SportStrefy
Singiel vs Singielka
Trenerzy
Talenty/Sponsoring
Drużynowe
Tchoukball
Opis dyscypliny

Tchoukball to gra zespołowa rozgrywana przy użyciu piłki oraz specjalnych bramek. W odróżnieniu od większości sportów drużynowych, tchoukball jest grą bezkontaktową: przechwytywanie podań, blokowanie rzutów czy ograniczanie toru ruchu innego zawodnika jest zabronione. Przed każdą z bramek znajduje się półkole o promieniu 3 metrów, stanowiące pole bramkowe. Aby zdobyć punkt, należy odbić piłkę od bramki w taki sposób, aby upadła ona na boisko (pole gry), poza polem bramkowym. Zadaniem drużyny broniącej jest złapać piłkę, zanim dotknie ona nawierzchni boiska.

 

Pomimo braku kontaktu między zawodnikami, tchoukball jest grą niezwykle dynamiczną i efektowną. Połowy boiska nie są przypisane do żadnej z drużyn, tak więc można atakować na dowolną bramkę. Przed oddaniem rzutu na bramkę można wykonać co najwyżej 3 podania. Zawodnik będący w posiadaniu piłki może przetrzymywać ją nie dłużej niż 3 sekundy i wykonać maksymalnie 3 kroki przed wykonaniem podania lub oddaniem strzału na bramkę.

 

W odróżnieniu od innych sportów zespołowych, w tchoukballu nie traci się energii na przeszkadzanie przeciwnikowi w grze, gdyż głównym sposobem na przejęcie piłki jest skuteczna obrona. Zawodnicy skupiają się na doskonaleniu własnej gry oraz umiejętności drużynowych, związanych z ustawieniem na boisku i obserwacją ruchów przeciwnika. Dzięki temu tchoukball, zgodnie z założeniami jego twórcy, dr. Hermanna Brandta, zachęca do budowania więzi społecznych poprzez wspólną aktywność sportową.

 

Drużyny i boisko
W tchoukball można grać na boiskach o różnych rozmiarach i nawierzchniach. Najbardziej powszechnymi nawierzchniami do gry w tchoukball są: nawierzchnia sztuczna bądź drewniana (hala sportowa), piasek (tchoukball plażowy) oraz nawierzchnia trawiasta. Obecnie, w przypadku nawierzchni sztucznej lub drewnianej (hali sportowej), w tchoukball gra po siedmiu zawodników w każdej z drużyn, na boisku o rozmiarach 27X16 metrów. W odmianę plażową gra po pięciu zawodników w drużynie, na boisku o rozmiarach 21X12 metrów. W tchoukball można grać zarówno w drużynach męskich, żeńskich, jak i mieszanych.
Na obu końcach boiska znajdują się półkola o promieniu 3 metrów. Stanowią one pola bramkowe, w których nie może przebywać zawodnik z piłką, ani w które nie może upaść piłka. Schemat boiska wraz z ustawieniem bramek przedstawiają poniższe rysunki:
boisko
Piłka
Do gry w tchoukball wykorzystuje się piłkę identyczną jak do piłki ręcznej: większą (rozmiar 3) w meczach drużyn męskich, oraz mniejszą (rozmiar 2) w meczach drużyn żeńskich, juniorskich lub mieszanych.
Bramki
Bramki są najbardziej charakterystycznymi akcesoriami do tchoukballu. Są to kwadratowe ramy o długości boku równej 1 m, nachylone pod kątem 55 stopni do nawierzchni, z napiętą na nich sprężynującą siatką.
Czas gry
Mecz tchoukballu składa się z trzech części (tercji), po 15 minut każda, z maksymalnie 5-minutowymi przerwami pomiędzy nimi.
Poruszanie się i rozgrywanie piłki
W tchoukballu zabronione jest kozłowanie piłki. Zawodnik będący w jej posiadaniu może wykonać jedynie 2 kroki (trzy kontakty stóp z nawierzchnią), po czym musi podać piłkę do innego zawodnika lub oddać rzut na bramkę. Nie można także przetrzymywać piłki dłużej niż 3 sekundy.
Drużyna przed wykonaniem rzutu na bramkę może wykonać maksymalnie 3 podania. Czwarte podanie oznacza błąd gry i utratę piłki. Niedozwolone jest przechwytywanie podań drużyny przeciwnej. Nie wolno także ograniczać zawodnikom drużyny przeciwnej swobody rzucania i chwytania piłki oraz poruszania się po boisku.
Cele drużyn
Drużyna atakująca (będąca w posiadaniu piłki) ma na celu odbicie piłki od bramki - po co najwyżej trzech podaniach - w taki sposób, aby po odbiciu od bramki piłka upadła na boisko w dozwolonym obszarze (polu gry). Jeżeli drużyna broniąca złapie piłkę, zanim dotknie ona powierzchni boiska, żadna z drużyn nie zdobywa punktu i gra toczy się dalej.
Drużyna broniąca ma za zadanie złapać piłkę po rzucie drużyny przeciwnej na bramkę, zanim dotknie ona powierzchni boiska (w polu gry). W tym celu, zawodnicy drużyny broniącej muszą nieustannie obserwować ruchy drużyny przeciwnej i odpowiednio ustawiać się do obrony.
Zdobywanie punktów
Zawodnik zdobywa punkt dla swojej drużyny, gdy piłka odbita od bramki:
- dotknie pola gry, zanim zostanie złapana przez zawodnika drużyny przeciwnej (broniącej),
- dotknie zawodnika drużyny przeciwnej, który nie jest w stanie jej opanować i ją upuszcza lub wybija poza pole gry,
- dotknie nogi zawodnika drużyny przeciwnej poniżej kolana,
- dotknie zawodnika drużyny przeciwnej będącego w polu bramkowym lub poza polem gry, wchodzącego w pole bramkowe lub wychodzącego poza pole gry w celu złapania piłki, albo przechodzącego przez pole bramkowe w celu przyjęcia pozycji obronnej.
Zawodnik zdobywa punkt dla drużyny przeciwnej, gdy:
- oddaje strzał i piłka nie trafia w bramkę,
- piłka po odbiciu od bramki po strzale zawodnika wypada poza pole gry lub wpada w pole bramkowe,
- piłka po odbiciu od bramki trafia w zawodnika oddającego strzał,
- po odbiciu od bramki piłki dotyka zawodnik tej samej drużyny, który stoi w polu bramkowym lub poza polem gry,
- po odbiciu od bramki piłkę celowo dotyka zawodnik tej samej drużyny, aby zapobiec jej wypadnięciu poza pole gry lub wpadnięciu w pole bramkowe.
Błędy gry
Zawodnik popełnia błąd gry, gdy:
- przemieszcza się kozłując piłkę,
- będąc w posiadaniu piłki dotknie podłoża stopą więcej niż trzy razy (złapanie piłki z jedną lub obiema stopami na podłożu oznacza jedno dotknięcie podłoża, tj. zawodnik może wykonać jeszcze tylko dwa kroki),
- przetrzymuje piłkę ponad trzy sekundy,
- dotyka piłkę nogą poniżej kolana (kontakt z kolanem bądź nakolannikiem jest dozwolony),
- wykona czwarte z kolei podanie swojej drużyny (odbicie piłki od jednego zawodnika do drugiego jest uznawane jako podanie),
- odda rzut na bramkę, na którą oddano trzy ostatnie rzuty,
- po wznowieniu gry po punkcie odda rzut na bramkę zanim piłka przekroczy linię środkową boiska,
- będąc w posiadaniu piłki wchodzi w kontakt z polem bramkowym, przed wykonaniem podania lub strzału,
- trzymając piłkę, dotyka jakiegokolwiek obszaru będącego poza polem gry lub złapanie piłki następuje bezpośrednio po wykonaniu ostatniego kroku poza polem gry,
- upuści piłkę, gdy została do niego podana,
- przechwyci (celowo lub nieumyślnie) podanie drużyny przeciwnej,
- dotknie piłki po odbiciu od bramki, gdy strzał został oddany przez jego drużynę,
- uniemożliwi zawodnikom drużyny przeciwnej swobodne poruszanie się i podawanie piłki.
Po błędzie zawodnika piłka przechodzi w posiadanie drużyny przeciwnej, która wznawia grę z miejsca, w którym popełniono błąd. W tej sytuacji drużyna wznawiająca grę po błędzie musi wykonać co najmniej jedno podanie przed oddaniem strzału na bramkę.
Pozostałe zasady gry
Połowy boiska nie są przypisane do żadnej z drużyn; każda drużyna może atakować na dowolną bramkę.
Drużyna, która straciła punkt wznawia grę zza linii końcowej boiska. Takie wznowienie określane jest jako "podanie zerowe". Oznacza to, że drużyna może wykonać jeszcze trzy podania przed oddaniem rzutu na bramkę.
Jeśli piłka uderzy w metalową ramę bramki lub o elementy mocujące siatkę do ramy w taki sposób, że nieoczekiwanie zmieni tor lotu (naruszenie zasady lustrzanego odbicia) i spadnie w pole gry, drużyna atakująca nie zdobywa punktu. Takie odbicie uważa się za błąd. Piłkę przejmuje drużyna broniąca i wznawia grę z miejsca, gdzie upadła piłka. Jeżeli piłka upadnie w polu bramkowym lub poza polem gry (boiskiem), drużyna atakująca zdobywa puknt na rzecz drużyny przeciwnej (podobnie jak przy prawidłowym odbiciu od bramki). Jeżeli po nieprawidłowym odbiciu od bramki drużyna broniąca złapie piłkę, gra toczy się dalej.
 

 Żródło: http://tchoukball.pl/

 

Zaktywowani w dyscyplinie
Drużyny w dyscyplinie
Video Tchoukball
Film dodał(a): Mikołaj K.
Dodaj do ulubionychKomentuj 0
Foto Tchoukball
Brak dodanych zdjęć w tej dyscyplinie.
Wynajem sali gimnastycznej bezpośrednio od właścicieli, bez prowizji sala gimnastyczna z przynależnymi pomieszczeniami. sala ładna, wysoka z parkietem, drabinkami, (...)
Sprzedam buty do biegania Asics Gel Trounce Rozmiar 42 (normalnie noszę 41, do biegania były idealne). W bardzo dobrym stanie, używane zaledwie kilka razy. W oryginalnym (...)
BYDGOSKA SZKOŁA KYOKUSHIN KARATENasz klub prowadzi zajęcia z zakresu sztuk walki dla wszystkich grup wiekowych: dla dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych.Zapewniamy (...)
SportProdukt
Ostatnio zalogowani
img
Chorzów
img
wrocław
img
Bierutów
img
Siemianowice Śląskie
img
Białystok
Nowi Zaktywowani
img
wrocław
img
Chorzów
img
Białystok
img
Siemianowice Śląskie
img
Legionowo
img
Gorzów Wielkopolski
O portalu  •  Pomoc  •  Regulamin  •  Polityka prywatności  •  Reklama  •  Zorganizuj konkurs  •  Kontakt
2011 Copyright by Zaktywowani.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone
Szanowny Użytkowniku,

Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się na poniższe.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:

§1. Postanowienia Ogólne

 1. Administratorem danych jest PPH Kopeć Ochrona danych odbywa się zgodnie z wymogami powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a ich przechowywanie ma miejsce na zabezpieczonych serwerach.
 2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności. Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”, „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
 3. Szanujemy prawo do prywatności i dbamy o bezpieczeństwo danych. W tym celu używany jest m.in. bezpieczny protokół szyfrowania komunikacji (SSL).
 4. Dane osobowe podawane w formularzu kontaktowym na stronie https://zaktywowani.pl/kontakt.html są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.

§2. Administrator Danych

 1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
 2. Dane osobowe przetwarzane są:
  1. zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
  2. zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
  3. w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
  4. w zakresie i celu niezbędnym do wypełnienia uzasadnionych interesów (prawnie usprawiedliwionych celów), a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.
 3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem) ma prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 4. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: info@zaktywowani.pl.
 5. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko w zakresie na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
 6. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
 7. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
 8. Usługodawca nie udostępniania danych osobowych innym podmiotom aniżeli upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa.
 9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.

§3. Pliki cookies

 1. Witryna zaktywowani.pl używa cookies. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Cookies ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn.Gromadzone informacje dotyczą adresu IP, typu wykorzystywanej przeglądarki, języka, rodzaju systemu operacyjnego, dostawcy usług internetowych, informacji o czasie i dacie, lokalizacji oraz informacji przesyłanych do witryny za pośrednictwem formularza kontaktowego.
 2. Zebrane dane służą do monitorowania i sprawdzenia, w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszych witryn, aby usprawniać funkcjonowanie serwisu zapewniając bardziej efektywną i bezproblemową nawigację. Monitorowania informacji o użytkownikach dokonujemy korzystając z narzędzia Google Analitics, które rejestruje zachowanie użytkownika na stronie.
  Cookies identyfikuje użytkownika, co pozwala na dopasowanie treści witryny, z której korzysta, do jego potrzeb. Zapamiętując jego preferencje, umożliwia odpowiednie dopasowanie skierowanych do niego reklam. Stosujemy pliki cookies, aby zagwarantować najwyższy standard wygody naszego serwisu, a zebrane dane są wykorzystywane jedynie wewnątrz firmy w celu optymalizacji działań.
 3. Na naszej witrynie wykorzystujemy następujące pliki cookies:
  1. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu;
  2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;
  3. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu;
  4. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez użytkownika ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
  5. „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
 4. Użytkownik w każdej chwili ma możliwość wyłączenia lub przywrócenia opcji gromadzenia cookies poprzez zmianę ustawień w przeglądarce internetowej. Instrukcja zarządzania plikami cookies jest dostępna na stronie http://www.allaboutcookies.org/manage-cookies
Dodatkowe dane osobowe, jak adres e-mail, zbierane są jedynie w miejscach, w których użytkownik wypełniając formularz wyraźnie wyraził na to zgodę. Powyższe dane zachowujemy i wykorzystujemy tylko do potrzeb niezbędnych do wykonania danej funkcji.