Mój profil
Zaktywowani
Drużyny
Dyscypliny
SportStrefy
Singiel vs Singielka
Trenerzy
Talenty/Sponsoring
Sporty Górskie
Turystyka górska
Opis dyscypliny

Turystyka górska w Polsce to przede wszystkim wędrówki górskimi i leśnymi szlakami ale także spacer dolinami górskimi oraz zwiedzanie ciekawych miejsc w rejonach podgórskich. Najchętniej odwiedzanymi górami w Polsce są oczywiście Tatry. Sporą rzeszę wielbicieli mają także Bieszczady oraz Pieniny, leżące w paśmie Sudetów.

 

Turystyka górska ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Głównie umożliwia oderwanie się od szarej codzienności i zawiera w sobie pewien pierwiastek przygody. W końcu zdobycie jakiegokolwiek szczytu, nawet relatywnie niewielkiego, to spora satysfakcja dla każdego, kto ceni sobie niepowtarzalne widoki.

 

Turystyka górska oprócz zalet związanych z obcowaniem z przyrodą sprzyja także naszemu zdrowiu - nie tylko daje możliwość oddychania zdrowym i czystym powietrzem, ale także wędrując po górach i lasach, mamy możliwość spalenia wszystkich zbędnych kalorii.

 

Jedną z większych zalet tej formy turystyki jest również możliwość uprawiania jej nie tylko samotnie ale także w gronie znajomych. Zdobywanie kolejnych górskich szlaków w towarzystwie bliskich nam osób bywa bezcennym przeżyciem. Dzięki wspólnym wędrówką nie tylko poznajemy nowe miejsca ale także mamy okazje aby w niecodziennych warunkach poznać lepiej siebie samego oraz naszych towarzyszy.

 

Mimo swojego uroku, góry potrafią też być niebezpieczne. Na szlakach górskich co roku ginie lub ulega wypadkowi spora liczba turystów. Z jednej strony ma na to wpływ zwiększająca się liczba osób chodzących po górach, a z drugie brak wyobraźni i złe przygotowanie. Duża liczba turystów to tak zwani „weekendowi turyści”, którzy przyjeżdżają na wycieczkę w góry zupełnie nieprzygotowani traktując górski szlak jak nadmorski deptak. A jak wiadomo pogoda w górach może być zmienna i w ciągu kilku chwili góry stają się niebezpieczne. Odpowiednie przygotowanie zarówno od strony wyposażenia jak i od strony żywności pomaga zwiększyć bezpieczeństwo górskich wędrówek.

 

Przygotowanie na górską wycieczkę

 

Dobrze zaplanowana trasa

 

To gdzie się wybieramy w dużej części wpływa na to jak należy się przygotować. Co innego, gdy idziemy na spacer jedną z górskich dolin, gdy w każdym momencie możemy szybko wrócić, a co innego gdy wyruszamy na szczyt górski i sam powrót ze szlaku może nam zająć kilka godzin. Czas mamy ograniczony poprzez porę dnia, można chodzić od świtu do zmierzchu i to pierwszy element planowania trasy. Należy zejść z gór wtedy, kiedy jest jeszcze jasno.Druga sprawa to dostosowanie trudności trasy do możliwości wszystkich uczestników wycieczki. Jeżeli idziemy z małymi dziećmi to nie wymagajmy od nich tej samej siły, co mają dorośli. Czasem dzieci mogą nas zaskoczyć swoją wytrzymałością, ale w tym wypadku lepiej dmuchać na zimne. Najlepiej wcześniej rozeznać siły uczestników na krótszej trasie a dopiero potem planować dłuższe wyprawy.Bezwzględnie należy wziąć ze sobą mapę szlaków, na które się wybieramy wraz z oznaczeniem czasów przejścia poszczególnych odcinków. Na czasy podane na mapie należy wziąć poprawkę (warto zrobić test na krótszym odcinku), gdyż sporo map przekłamuje ilość czasu potrzebnego do przejścia. Z miejsca, którego ruszamy, najlepiej tam gdzie nocujemy, zostawiamy informacje gdzie się wybieramy i kiedy zamierzamy wrócić, a w komórce zapisujemy numer TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).
 
Buty i ubranie
 
Wbrew panującym dość często zwyczajom nie chodzi się po górach w sandałach czy tym bardziej w klapkach. Schodzenie z gór ze skręconą kostką nie należy do przyjemnych. Buty powinny być wysokie, chroniące kostkę przed wyginaniem, na twardej podeszwie – najlepiej nieprzemakalne. Nie są może one tak wygodne jak trampki, ale zapewniają bezpieczeństwo stopie. Buty warto rozchodzić wcześniej, wyjście w góry w nowych butach kończy się odciskami i obtarciami i później niewiele można z tym zrobić. Warto założyć też grube skarpety, które dodatkowo będą chroniły nasze stopy.Buty są najważniejsze jednak pozostała część garderoby również ma znaczenie. Ubieramy się warstwowoi w zależności od panującej wokół temperatury zakładamy kolejne lub zdejmujemy. Nawet jeżeli panuje słoneczna pogoda w naszym plecaku powinien się znaleźć ciepły polar, kurtka przeciwdeszczowa, w zimniejsze miesiące warto zabrać czapkę i rękawiczki. Może przydać się też druga para skarpet.
 
Sprzęt i prowiant
 
Co do sprzętu, to jeżeli nie wybieramy się na jakąś szczególnie trudną trasę to można pozostać przy wzięciu kijków. Jedni lubią z nimi chodzi inni nie, zależy od własnych preferencji. Warto sprawdzić jak się nam z nimi idzie, stanowią sporą ulgę dla nóg przerzucając trochę pracy na ręce. Przydają się też przy schodzeniu, szczególnie ze stromych, kamienistych szlaków.Jeżeli chodzi o jedzenie i picie to na pewno butelka wody na każdą osobę – najlepiej niegazowana. Żadnych słodkich soków czy coca coli, po których będzie nam się chciało jeszcze bardziej pić. Można rozważyć termos z ciepłą herbatą lub kawą, przyda się na górze gdzie jest chłodniejsze powietrze i wieje. Kanapki, batony, czekolada, czyli wszystko co daje nam energię i zawiera cukier, o zbędne kalorie nie ma się co martwić – spalimy.Niezależnie od tego jak jesteśmy przygotowani, w razie niebezpieczeństwa warto zachować zdrowy rozsądek i nie panikować. Czasem jest to trudne bo góry, które zmieniają charakter (np. w trakcie burzy) wyglądają naprawdę niebezpiecznie. Nie należy za wszelką cenę osiągać celu wyprawy, czasem lepiej wcześniej zawrócić i oszczędzić sobie nieprzyjemnych wrażeń. Dobrze przygotowani i zachowując rozsądek na pewno będziemy cieszyć się z każdej wycieczki górskiej.

 

żródło: http://www.polskie-gory.pl/

Zaktywowani w dyscyplinie
Drużyny w dyscyplinie
Video Turystyka górska
Film dodał(a): Admin
Dodaj do ulubionychKomentuj 0
Foto Turystyka górska
img
Zdjęcie dodał(a): Michał Mandecki
img       img
Dodaj do ulubionychKomentuj 0
Wynajem sali gimnastycznej bezpośrednio od właścicieli, bez prowizji sala gimnastyczna z przynależnymi pomieszczeniami. sala ładna, wysoka z parkietem, drabinkami, (...)
Sprzedam buty do biegania Asics Gel Trounce Rozmiar 42 (normalnie noszę 41, do biegania były idealne). W bardzo dobrym stanie, używane zaledwie kilka razy. W oryginalnym (...)
BYDGOSKA SZKOŁA KYOKUSHIN KARATENasz klub prowadzi zajęcia z zakresu sztuk walki dla wszystkich grup wiekowych: dla dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych.Zapewniamy (...)
SportProdukt
Ostatnio zalogowani
img
Chorzów
img
wrocław
img
Bierutów
img
Siemianowice Śląskie
img
Białystok
Nowi Zaktywowani
img
wrocław
img
Chorzów
img
Białystok
img
Siemianowice Śląskie
img
Legionowo
img
Gorzów Wielkopolski
O portalu  •  Pomoc  •  Regulamin  •  Polityka prywatności  •  Reklama  •  Zorganizuj konkurs  •  Kontakt
2011 Copyright by Zaktywowani.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone
Szanowny Użytkowniku,

Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się na poniższe.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:

§1. Postanowienia Ogólne

 1. Administratorem danych jest PPH Kopeć Ochrona danych odbywa się zgodnie z wymogami powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a ich przechowywanie ma miejsce na zabezpieczonych serwerach.
 2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności. Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”, „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
 3. Szanujemy prawo do prywatności i dbamy o bezpieczeństwo danych. W tym celu używany jest m.in. bezpieczny protokół szyfrowania komunikacji (SSL).
 4. Dane osobowe podawane w formularzu kontaktowym na stronie https://zaktywowani.pl/kontakt.html są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.

§2. Administrator Danych

 1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
 2. Dane osobowe przetwarzane są:
  1. zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
  2. zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
  3. w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
  4. w zakresie i celu niezbędnym do wypełnienia uzasadnionych interesów (prawnie usprawiedliwionych celów), a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.
 3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem) ma prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 4. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: info@zaktywowani.pl.
 5. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko w zakresie na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
 6. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
 7. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
 8. Usługodawca nie udostępniania danych osobowych innym podmiotom aniżeli upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa.
 9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.

§3. Pliki cookies

 1. Witryna zaktywowani.pl używa cookies. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Cookies ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn.Gromadzone informacje dotyczą adresu IP, typu wykorzystywanej przeglądarki, języka, rodzaju systemu operacyjnego, dostawcy usług internetowych, informacji o czasie i dacie, lokalizacji oraz informacji przesyłanych do witryny za pośrednictwem formularza kontaktowego.
 2. Zebrane dane służą do monitorowania i sprawdzenia, w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszych witryn, aby usprawniać funkcjonowanie serwisu zapewniając bardziej efektywną i bezproblemową nawigację. Monitorowania informacji o użytkownikach dokonujemy korzystając z narzędzia Google Analitics, które rejestruje zachowanie użytkownika na stronie.
  Cookies identyfikuje użytkownika, co pozwala na dopasowanie treści witryny, z której korzysta, do jego potrzeb. Zapamiętując jego preferencje, umożliwia odpowiednie dopasowanie skierowanych do niego reklam. Stosujemy pliki cookies, aby zagwarantować najwyższy standard wygody naszego serwisu, a zebrane dane są wykorzystywane jedynie wewnątrz firmy w celu optymalizacji działań.
 3. Na naszej witrynie wykorzystujemy następujące pliki cookies:
  1. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu;
  2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;
  3. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu;
  4. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez użytkownika ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
  5. „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
 4. Użytkownik w każdej chwili ma możliwość wyłączenia lub przywrócenia opcji gromadzenia cookies poprzez zmianę ustawień w przeglądarce internetowej. Instrukcja zarządzania plikami cookies jest dostępna na stronie http://www.allaboutcookies.org/manage-cookies
Dodatkowe dane osobowe, jak adres e-mail, zbierane są jedynie w miejscach, w których użytkownik wypełniając formularz wyraźnie wyraził na to zgodę. Powyższe dane zachowujemy i wykorzystujemy tylko do potrzeb niezbędnych do wykonania danej funkcji.