Mój profil
Zaktywowani
Drużyny
Dyscypliny
SportStrefy
Singiel vs Singielka
Trenerzy
Talenty/Sponsoring
Sporty Górskie
Turystyka górska
Opis dyscypliny

Turystyka górska w Polsce to przede wszystkim wędrówki górskimi i leśnymi szlakami ale także spacer dolinami górskimi oraz zwiedzanie ciekawych miejsc w rejonach podgórskich. Najchętniej odwiedzanymi górami w Polsce są oczywiście Tatry. Sporą rzeszę wielbicieli mają także Bieszczady oraz Pieniny, leżące w paśmie Sudetów.

 

Turystyka górska ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Głównie umożliwia oderwanie się od szarej codzienności i zawiera w sobie pewien pierwiastek przygody. W końcu zdobycie jakiegokolwiek szczytu, nawet relatywnie niewielkiego, to spora satysfakcja dla każdego, kto ceni sobie niepowtarzalne widoki.

 

Turystyka górska oprócz zalet związanych z obcowaniem z przyrodą sprzyja także naszemu zdrowiu - nie tylko daje możliwość oddychania zdrowym i czystym powietrzem, ale także wędrując po górach i lasach, mamy możliwość spalenia wszystkich zbędnych kalorii.

 

Jedną z większych zalet tej formy turystyki jest również możliwość uprawiania jej nie tylko samotnie ale także w gronie znajomych. Zdobywanie kolejnych górskich szlaków w towarzystwie bliskich nam osób bywa bezcennym przeżyciem. Dzięki wspólnym wędrówką nie tylko poznajemy nowe miejsca ale także mamy okazje aby w niecodziennych warunkach poznać lepiej siebie samego oraz naszych towarzyszy.

 

Mimo swojego uroku, góry potrafią też być niebezpieczne. Na szlakach górskich co roku ginie lub ulega wypadkowi spora liczba turystów. Z jednej strony ma na to wpływ zwiększająca się liczba osób chodzących po górach, a z drugie brak wyobraźni i złe przygotowanie. Duża liczba turystów to tak zwani „weekendowi turyści”, którzy przyjeżdżają na wycieczkę w góry zupełnie nieprzygotowani traktując górski szlak jak nadmorski deptak. A jak wiadomo pogoda w górach może być zmienna i w ciągu kilku chwili góry stają się niebezpieczne. Odpowiednie przygotowanie zarówno od strony wyposażenia jak i od strony żywności pomaga zwiększyć bezpieczeństwo górskich wędrówek.

 

Przygotowanie na górską wycieczkę

 

Dobrze zaplanowana trasa

 

To gdzie się wybieramy w dużej części wpływa na to jak należy się przygotować. Co innego, gdy idziemy na spacer jedną z górskich dolin, gdy w każdym momencie możemy szybko wrócić, a co innego gdy wyruszamy na szczyt górski i sam powrót ze szlaku może nam zająć kilka godzin. Czas mamy ograniczony poprzez porę dnia, można chodzić od świtu do zmierzchu i to pierwszy element planowania trasy. Należy zejść z gór wtedy, kiedy jest jeszcze jasno.Druga sprawa to dostosowanie trudności trasy do możliwości wszystkich uczestników wycieczki. Jeżeli idziemy z małymi dziećmi to nie wymagajmy od nich tej samej siły, co mają dorośli. Czasem dzieci mogą nas zaskoczyć swoją wytrzymałością, ale w tym wypadku lepiej dmuchać na zimne. Najlepiej wcześniej rozeznać siły uczestników na krótszej trasie a dopiero potem planować dłuższe wyprawy.Bezwzględnie należy wziąć ze sobą mapę szlaków, na które się wybieramy wraz z oznaczeniem czasów przejścia poszczególnych odcinków. Na czasy podane na mapie należy wziąć poprawkę (warto zrobić test na krótszym odcinku), gdyż sporo map przekłamuje ilość czasu potrzebnego do przejścia. Z miejsca, którego ruszamy, najlepiej tam gdzie nocujemy, zostawiamy informacje gdzie się wybieramy i kiedy zamierzamy wrócić, a w komórce zapisujemy numer TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).
 
Buty i ubranie
 
Wbrew panującym dość często zwyczajom nie chodzi się po górach w sandałach czy tym bardziej w klapkach. Schodzenie z gór ze skręconą kostką nie należy do przyjemnych. Buty powinny być wysokie, chroniące kostkę przed wyginaniem, na twardej podeszwie – najlepiej nieprzemakalne. Nie są może one tak wygodne jak trampki, ale zapewniają bezpieczeństwo stopie. Buty warto rozchodzić wcześniej, wyjście w góry w nowych butach kończy się odciskami i obtarciami i później niewiele można z tym zrobić. Warto założyć też grube skarpety, które dodatkowo będą chroniły nasze stopy.Buty są najważniejsze jednak pozostała część garderoby również ma znaczenie. Ubieramy się warstwowoi w zależności od panującej wokół temperatury zakładamy kolejne lub zdejmujemy. Nawet jeżeli panuje słoneczna pogoda w naszym plecaku powinien się znaleźć ciepły polar, kurtka przeciwdeszczowa, w zimniejsze miesiące warto zabrać czapkę i rękawiczki. Może przydać się też druga para skarpet.
 
Sprzęt i prowiant
 
Co do sprzętu, to jeżeli nie wybieramy się na jakąś szczególnie trudną trasę to można pozostać przy wzięciu kijków. Jedni lubią z nimi chodzi inni nie, zależy od własnych preferencji. Warto sprawdzić jak się nam z nimi idzie, stanowią sporą ulgę dla nóg przerzucając trochę pracy na ręce. Przydają się też przy schodzeniu, szczególnie ze stromych, kamienistych szlaków.Jeżeli chodzi o jedzenie i picie to na pewno butelka wody na każdą osobę – najlepiej niegazowana. Żadnych słodkich soków czy coca coli, po których będzie nam się chciało jeszcze bardziej pić. Można rozważyć termos z ciepłą herbatą lub kawą, przyda się na górze gdzie jest chłodniejsze powietrze i wieje. Kanapki, batony, czekolada, czyli wszystko co daje nam energię i zawiera cukier, o zbędne kalorie nie ma się co martwić – spalimy.Niezależnie od tego jak jesteśmy przygotowani, w razie niebezpieczeństwa warto zachować zdrowy rozsądek i nie panikować. Czasem jest to trudne bo góry, które zmieniają charakter (np. w trakcie burzy) wyglądają naprawdę niebezpiecznie. Nie należy za wszelką cenę osiągać celu wyprawy, czasem lepiej wcześniej zawrócić i oszczędzić sobie nieprzyjemnych wrażeń. Dobrze przygotowani i zachowując rozsądek na pewno będziemy cieszyć się z każdej wycieczki górskiej.

 

żródło: http://www.polskie-gory.pl/

Zaktywowani w dyscyplinie
Drużyny w dyscyplinie
Video Turystyka górska
Film dodał(a): Admin
Dodaj do ulubionychKomentuj 0
Foto Turystyka górska
img
Zdjęcie dodał(a): Michał Mandecki
img       img
Dodaj do ulubionychKomentuj 0
Wynajem sali gimnastycznej bezpośrednio od właścicieli, bez prowizji sala gimnastyczna z przynależnymi pomieszczeniami. sala ładna, wysoka z parkietem, drabinkami, (...)
Poszukuję osoby do gry w squasha lub tenisa stołowego. Mój poziom jest średni - potrzebuje ruchu...
Szukam ludzi do grania w siatkówke, poziom średniozaawansowany (4fun), na terenie śląska, im bliżej Gliwic tym lepiej. Jakby co dać znać na priv.
SportProdukt
Ostatnio zalogowani
Nowi Zaktywowani
O portalu  •  Pomoc  •  Regulamin  •  Polityka prywatności  •  Reklama  •  Zorganizuj konkurs  •  Kontakt
2011 Copyright by Zaktywowani.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone