Mój profil
Zaktywowani
Drużyny
Dyscypliny
SportStrefy
Singiel vs Singielka
Trenerzy
Talenty/Sponsoring
Sporty Górskie
Turystyka górska
Opis dyscypliny

Turystyka górska w Polsce to przede wszystkim wędrówki górskimi i leśnymi szlakami ale także spacer dolinami górskimi oraz zwiedzanie ciekawych miejsc w rejonach podgórskich. Najchętniej odwiedzanymi górami w Polsce są oczywiście Tatry. Sporą rzeszę wielbicieli mają także Bieszczady oraz Pieniny, leżące w paśmie Sudetów.

 

Turystyka górska ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Głównie umożliwia oderwanie się od szarej codzienności i zawiera w sobie pewien pierwiastek przygody. W końcu zdobycie jakiegokolwiek szczytu, nawet relatywnie niewielkiego, to spora satysfakcja dla każdego, kto ceni sobie niepowtarzalne widoki.

 

Turystyka górska oprócz zalet związanych z obcowaniem z przyrodą sprzyja także naszemu zdrowiu - nie tylko daje możliwość oddychania zdrowym i czystym powietrzem, ale także wędrując po górach i lasach, mamy możliwość spalenia wszystkich zbędnych kalorii.

 

Jedną z większych zalet tej formy turystyki jest również możliwość uprawiania jej nie tylko samotnie ale także w gronie znajomych. Zdobywanie kolejnych górskich szlaków w towarzystwie bliskich nam osób bywa bezcennym przeżyciem. Dzięki wspólnym wędrówką nie tylko poznajemy nowe miejsca ale także mamy okazje aby w niecodziennych warunkach poznać lepiej siebie samego oraz naszych towarzyszy.

 

Mimo swojego uroku, góry potrafią też być niebezpieczne. Na szlakach górskich co roku ginie lub ulega wypadkowi spora liczba turystów. Z jednej strony ma na to wpływ zwiększająca się liczba osób chodzących po górach, a z drugie brak wyobraźni i złe przygotowanie. Duża liczba turystów to tak zwani „weekendowi turyści”, którzy przyjeżdżają na wycieczkę w góry zupełnie nieprzygotowani traktując górski szlak jak nadmorski deptak. A jak wiadomo pogoda w górach może być zmienna i w ciągu kilku chwili góry stają się niebezpieczne. Odpowiednie przygotowanie zarówno od strony wyposażenia jak i od strony żywności pomaga zwiększyć bezpieczeństwo górskich wędrówek.

 

Przygotowanie na górską wycieczkę

 

Dobrze zaplanowana trasa

 

To gdzie się wybieramy w dużej części wpływa na to jak należy się przygotować. Co innego, gdy idziemy na spacer jedną z górskich dolin, gdy w każdym momencie możemy szybko wrócić, a co innego gdy wyruszamy na szczyt górski i sam powrót ze szlaku może nam zająć kilka godzin. Czas mamy ograniczony poprzez porę dnia, można chodzić od świtu do zmierzchu i to pierwszy element planowania trasy. Należy zejść z gór wtedy, kiedy jest jeszcze jasno.Druga sprawa to dostosowanie trudności trasy do możliwości wszystkich uczestników wycieczki. Jeżeli idziemy z małymi dziećmi to nie wymagajmy od nich tej samej siły, co mają dorośli. Czasem dzieci mogą nas zaskoczyć swoją wytrzymałością, ale w tym wypadku lepiej dmuchać na zimne. Najlepiej wcześniej rozeznać siły uczestników na krótszej trasie a dopiero potem planować dłuższe wyprawy.Bezwzględnie należy wziąć ze sobą mapę szlaków, na które się wybieramy wraz z oznaczeniem czasów przejścia poszczególnych odcinków. Na czasy podane na mapie należy wziąć poprawkę (warto zrobić test na krótszym odcinku), gdyż sporo map przekłamuje ilość czasu potrzebnego do przejścia. Z miejsca, którego ruszamy, najlepiej tam gdzie nocujemy, zostawiamy informacje gdzie się wybieramy i kiedy zamierzamy wrócić, a w komórce zapisujemy numer TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).
 
Buty i ubranie
 
Wbrew panującym dość często zwyczajom nie chodzi się po górach w sandałach czy tym bardziej w klapkach. Schodzenie z gór ze skręconą kostką nie należy do przyjemnych. Buty powinny być wysokie, chroniące kostkę przed wyginaniem, na twardej podeszwie – najlepiej nieprzemakalne. Nie są może one tak wygodne jak trampki, ale zapewniają bezpieczeństwo stopie. Buty warto rozchodzić wcześniej, wyjście w góry w nowych butach kończy się odciskami i obtarciami i później niewiele można z tym zrobić. Warto założyć też grube skarpety, które dodatkowo będą chroniły nasze stopy.Buty są najważniejsze jednak pozostała część garderoby również ma znaczenie. Ubieramy się warstwowoi w zależności od panującej wokół temperatury zakładamy kolejne lub zdejmujemy. Nawet jeżeli panuje słoneczna pogoda w naszym plecaku powinien się znaleźć ciepły polar, kurtka przeciwdeszczowa, w zimniejsze miesiące warto zabrać czapkę i rękawiczki. Może przydać się też druga para skarpet.
 
Sprzęt i prowiant
 
Co do sprzętu, to jeżeli nie wybieramy się na jakąś szczególnie trudną trasę to można pozostać przy wzięciu kijków. Jedni lubią z nimi chodzi inni nie, zależy od własnych preferencji. Warto sprawdzić jak się nam z nimi idzie, stanowią sporą ulgę dla nóg przerzucając trochę pracy na ręce. Przydają się też przy schodzeniu, szczególnie ze stromych, kamienistych szlaków.Jeżeli chodzi o jedzenie i picie to na pewno butelka wody na każdą osobę – najlepiej niegazowana. Żadnych słodkich soków czy coca coli, po których będzie nam się chciało jeszcze bardziej pić. Można rozważyć termos z ciepłą herbatą lub kawą, przyda się na górze gdzie jest chłodniejsze powietrze i wieje. Kanapki, batony, czekolada, czyli wszystko co daje nam energię i zawiera cukier, o zbędne kalorie nie ma się co martwić – spalimy.Niezależnie od tego jak jesteśmy przygotowani, w razie niebezpieczeństwa warto zachować zdrowy rozsądek i nie panikować. Czasem jest to trudne bo góry, które zmieniają charakter (np. w trakcie burzy) wyglądają naprawdę niebezpiecznie. Nie należy za wszelką cenę osiągać celu wyprawy, czasem lepiej wcześniej zawrócić i oszczędzić sobie nieprzyjemnych wrażeń. Dobrze przygotowani i zachowując rozsądek na pewno będziemy cieszyć się z każdej wycieczki górskiej.

 

żródło: http://www.polskie-gory.pl/

Zaktywowani w dyscyplinie
Drużyny w dyscyplinie
Video Turystyka górska
Film dodał(a): Admin
Dodaj do ulubionychKomentuj 0
Foto Turystyka górska
img
Zdjęcie dodał(a): Michał Mandecki
img       img
Dodaj do ulubionychKomentuj 0
Wynajem sali gimnastycznej bezpośrednio od właścicieli, bez prowizji sala gimnastyczna z przynależnymi pomieszczeniami. sala ładna, wysoka z parkietem, drabinkami, (...)
Poszukuję osoby do gry w squasha lub tenisa stołowego. Mój poziom jest średni - potrzebuje ruchu...
Szukam ludzi do grania w siatkówke, poziom średniozaawansowany (4fun), na terenie śląska, im bliżej Gliwic tym lepiej. Jakby co dać znać na priv.
SportProdukt
Ostatnio zalogowani
img
Rzeszów
img
katowice
img
Katowice
img
Świętochłowice
Nowi Zaktywowani
img
Katowice
img
Świętochłowice
img
Szczecin
img
Rzeszów
O portalu  •  Pomoc  •  Regulamin  •  Polityka prywatności  •  Reklama  •  Zorganizuj konkurs  •  Kontakt
2011 Copyright by Zaktywowani.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone