Mój profil
Zaktywowani
Drużyny
Dyscypliny
SportStrefy
Singiel vs Singielka
Trenerzy
Talenty/Sponsoring
Sporty Walki
Jiu Jitsu
Opis dyscypliny

Jujutsu lub jujitsu ( dosł. "sztuka ustępliwości", "sztuka łagodności, miękkości"; j? - miękkość, łagodność, giętkość, elastyczność, jutsu - sztuka, technika, umiejętność) - tradycyjna japońska sztuka walki lub metoda walki wręcz, bez broni lub z użyciem małego oręża, stosowana w ataku i obronie, w starciu z jednym albo kilkoma uzbrojonymi lub nieuzbrojonymi przeciwnikami.

 

Tradycyjne jujutsu nie było sztuką walki przeznaczoną wyłącznie do obrony. Miało skutecznie "zniszczyć" przeciwnika i do minimum zmniejszyć możliwość kontrataku. Nie istniało pojęcie "zakazanych technik". Pełen zakres technik jujutsu obejmował chwyty (kumi), rzuty (nage), trzymania (osae), dżwignie (kansetsu), duszenia (shime), uderzenia (uchi), kopnięcia (keri) oraz ataki na punkty witalne (kyusho, tsubo).

 

Systemy jujutsu wyznają zasadę j? yoku sei g? lub j? yoku g? sei-suru ("ustępliwość pokonuje siłę", "elastyczną ustępliwością pokonać twardą siłę"). Na bazie tej koncepcji wziął się pogląd, że chcąc pokonać silniejszego, słaby nie powinien mu stawiać oporu. Taka postawa w walce przyjęła się jako zasada, że słabszy musi ustąpić, dać się popchnąć lub pociągnąć, aby zniwelować przewagę przeciwnika. Jedna z późniejszych koncepcji jujutsu zapoczątkowana w okresie Meiji (koniec XIX w.) to znana zasada: "ustąp, aby zwyciężyć". Później na początku XX w. na bazie judo dołączono kolejną zasadę; "minimum wysiłku, maksimum skuteczności". Istnieje też trzecia, przyjęta głównie przez szkoły oparte na goshin-jitsu (samoobrona judo): "czynić dobro sobie nawzajem, dla dobra ogółu".

 

Obecnie większość pozajapońskich szkół jujutsu wprowadza do szkolenia rozwinięte techniki i elementy innych, często lokalnych systemów walki wręcz, dostosowane do potrzeb policji, wojska, czy też realnej samoobrony.

 

HISTORIA

JIU-JITSU - Łagodna sztuka. Jest to stary, japoński system walki wręcz. Powstał kilkaset lat temu w feudalnej Japonii. Przez wiele stuleci nauczano Jiu-Jitsu tylko w kręgu rodów szlacheckich w rodzinach rycerzy zwanych BUSHI (na Zachodzie przyjęła się nazwa Samuraj). Młody rycerz nie mógł jednak uczyć się Jiu-Jitsu od razu. Na początku musiał nauczyć się władania mieczem - KENJITSU, jazdy konnej - BAJUTSU, strzelania z łuku - KYUJUTSU, strzelania z łuku podczas jazdy konnej - YABUSAME, władania włócznią - SOJUTSU, pływania w pełnym rynsztunku i z bronią - SUIEI. Ukoronowaniem tych umiejętności była nauka walki bez broni - czyli Jiu-Jitsu.

 

TRENING

Trening Jiu-Jitsu tak jak i w innych Sztukach Walki oraz Dyscyplinach Sportowych rozpoczyna się od rozgrzewki. Rozgrzewka ma na celu rozruszanie wszystkich stawów i mięśni. Przygotować je do wysiłku, jakim jest właściwy trening. Intensywność rozgrzewki jest różna i zależy od tego, co zaplanowaliśmy do przetrenowania w części głównej zajęć. Jeśli na przykład planujemy powtórkę i naukę nowych form technicznych to rozgrzewka nie może być zbyt intensywna gdyż zmęczeni uczniowie nie będą w stanie skupić się na wymaganej precyzji ruchu. Gdy przykładowo planujemy zajęcia szybkościowo - kondycyjne to rozgrzewka musi być na tyle intensywna, aby w czasie zajęć nie wystąpiły kontuzje.

 

Część główna zajęć jest z zasady najdłuższa. Tutaj powtarzamy poznane formy techniczne, poznajemy nowe oraz uczymy się, w jaki sposób połączyć w całość poznany materiał, aby to nie był zbiór poodrywanych form i tricków technicznych, ale SYSTEM, z którego możemy wybrać to, co jest nam potrzebne w danej chwili i sytuacji a także zmodyfikować i zmiksować poznaną wiedzę, żeby powstało coś, co w tym konkretnym przypadku będzie najbardziej skuteczne.

 

W części końcowej znajdują swoje miejsce ćwiczenia siłowe (choć moim zdaniem lepiej jest je rozłożyć w czasie całego treningu, gdyż wtedy jest mniej "zakwasów" w mięśniach) lub akrobatyka a także walki. Naukę walki rozpoczyna się od zabawy i bardzo dużej ilości ćwiczeń wstępnych do walk. Trzeba tutaj zaznaczyć, że w walce w Jiu-Jitsu używa się wszystkich nauczonych form technicznych, czyli kopnięć, uderzeń, dźwigni, rzutów, duszeń, walki na ziemi, itd.

 

Każdy trening rozpoczyna się i kończy od ćwiczeń oddechowo - medytacyjnych.

 

Po treningu jest czas na teorię, pytania uczniów itp.

 

źródło - Wikipedia Wikipedia:Jujitsu  (autorrzy na licencji GNU FDL)

  

Zaktywowani w dyscyplinie
Drużyny w dyscyplinie
Video Jiu Jitsu
Film dodał(a): Dawid Pietrzak
Dodaj do ulubionychKomentuj 0
Foto Jiu Jitsu
Brak dodanych zdjęć w tej dyscyplinie.
Wynajem sali gimnastycznej bezpośrednio od właścicieli, bez prowizji sala gimnastyczna z przynależnymi pomieszczeniami. sala ładna, wysoka z parkietem, drabinkami, (...)
Poszukuję osoby do gry w squasha lub tenisa stołowego. Mój poziom jest średni - potrzebuje ruchu...
Szukam ludzi do grania w siatkówke, poziom średniozaawansowany (4fun), na terenie śląska, im bliżej Gliwic tym lepiej. Jakby co dać znać na priv.
SportProdukt
Ostatnio zalogowani
Nowi Zaktywowani
O portalu  •  Pomoc  •  Regulamin  •  Polityka prywatności  •  Reklama  •  Zorganizuj konkurs  •  Kontakt
2011 Copyright by Zaktywowani.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone