Barowe/Klubowe |
Bilard |
|
Opis dyscypliny
Bilard (ang. billiards, pool) – gra rozgrywana na pokrytym suknem stole, która polega na uderzaniu bil, czyli kul wykonanych z odpowiedniego materiału i o określonych parametrach, za pomocą kija. Istnieje wiele gier bilardowych, których zasady różnią się rozmiarami stołu, liczbą używanych bil, ich oznaczeniami (np. kolorami) itp. Zazwyczaj w grze uczestniczą dwie osoby, rozgrywające bile na przemian, zwykle wykonując ruchy do popełnienia pierwszego błędu. Najczęściej gra polega na wbijaniu bil do łuz (w snookerze łuzy zwane są kieszeniami), czyli określonych otworów w stole. Są jednak bilardy (np. karambol), w których stół nie ma łuz..
Historia
Bilard ma długą i bogatą historię rozciągającą się od jego powstania w XV wieku. Początkowo grało się na stole o wymiarach 1 do 2 ograniczonym bandami, z czasem wprowadzono łuzy, czyli dziury w stole. Od tej pory głównym celem rozgrywek było trafianie bilami do łuz.
Kije
Kije bilardowe, czyli kije do odmiany pool są wykonywane z dobrej jakości klonu. Bloki drewna są toczone, aby uzyskać idealnie okrągły kształt i zwężają się, aby uzyskać odpowiednie właściwości kija. Wyróżniamy następujące części kija (od grubszego końca):
Bile
Początkowo bile były wykonywane z różnych materiałów, m.in. gliny, bakelitu, celuloidu, krystalitu, kości słoniowej, tworzyw sztucznych, stali i drewna. Głównym materiałem od 1627 aż do początku XX wieku była kość słoniowa. Pogoń za jej substytutem nie brała się z motywacji ekologicznych, lecz ekonomicznych. Była ona też w części pobudzaną przez nowojorskich producentów bil, którzy ogłosili nagrodę 10000 dolarów za substytut kości słoniowej. Pierwszym opłacalnym materiałem okazał się celuloid, wymyślony przez Johna Wesley Hyatt w 1868, ale celuloid czasami wybuchał podczas produkcji i był wysoce łatwopalny. Dziś bile wykonuje się z tworzyw sztucznych jak i z żywicy fenolowej. Są to materiały o wysokiej odporności na pękanie i odpryskiwanie.
Stoły
Stoły do gry w bilard są zazwyczaj prostokątne o stosunku boków 1 do 2. Na każdym rogu oraz na środku dłuższych band znajdują się łuzy. Stoły standardowo mają wielkości 7, 8, 9 oraz 12 stóp (długość dłuższej krawędzi).
źródło - Wikipedia Wikipedia:Bilard (autorzy na licencji GNU FDL) Zaktywowani w dyscyplinie
Drużyny w dyscyplinie
Video Bilard Foto Bilard Brak dodanych zdjęć w tej dyscyplinie. |
Ostatnio zalogowani
Nowi Zaktywowani
|
2011 Copyright by Zaktywowani.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone